PPB

Home | ISTINA | Eu-konvencija-o-lj.pr.

ISTINA

Kopije dvaju e-mailova, poslanih na stotine adresa

(pravnicima, političarima, i dr. – od kojih nisam dobio nikakve

prigovore, zamjerke, primjedbe, ili dr.); i to:

   od 16. III. 2018. [vidi dolje * (1.)];

 i od 26. III. 2018. [vidi dolje ** (2.)];

       Branko Sorić

Vlaška 84 ,  10000 Zagreb

E-mail: branko.soric@zg.t-com.hr 

      ili:  soricbranko@gmail.com

------------------------------------------       

FW

From: Branko Sorić [mailto:soricbranko@ gmail.com]
Sent: Friday, March 16, 2018 11:54 AM

To: ured@ predsjednica.hr; jutarnji.list@ hanzamedia.hr; hanzekovic@ hanzekovic.hr; sanja.baric@ pravri.hr; Ustavni_sud@ usud.hr; predsjednik@ vlada.hr; tajnistvo.dorh@ dorh.hr; redakcija@ novilist.hr; glavniurednik@ slobodnadalmacija.hr; jutarnji_kontakt@ eph.hr; vecernji@ vecernji.hr; gl.urednik@ vecernji.net; gradjani@ sabor.hr   i mnogim drugima
Subject: ZABLUDE "VLASNIKA" STANOVA

-----------------------------------------------   

* (1.)  ZABLUDE TZV. "VLASNIKA" STANOVA   16.III.2018.

    STALNO SE JAVNO IZNOSE NEISTINE, A NAŠA PISMA SE NE OBJAVLJUJ U NOVINAMA. Ne preostaje nam drugo, nego nastojati putem e-maila informirati bar jedan dio (nekoliko stotina) građana. Zato, oprostite na smetnji - i ŠALJITE OVO DALJE! ---  AKO NETKO SMATRA DA JE NEKA DOLJE NAVEDENA TVRDNJA POGREŠNA, MOLIMO DA TO KAŽE, OBJASNI I DOKAŽE.

---

   VAŽNO JE ODMAH REĆI OVO: 1. Ispravno je i dobro to, što su stanari, za vrijeme SFRJ, postali zakoniti izvan-knjižni vlasnici svojih domova, i što su izvorni vlasnici prestali biti vlasnici tzv. privatnih neuseljivih stanova, ali LOŠE JE TO, ŠTO DRŽAVA SFRJ NIJE DALA IZVORNIM VLASNICIMA TRŽIŠNU NAKNADU. Da su oni dobili tu tržišnu naknadu, SVE BI BILO U REDU. Budući da ju nisu dobili, TREBAJU ŠTO PRIJE DOBITI TRŽIŠNU (ILI JOŠ VEĆU) NAKNADU, A NIPOŠTO STANOVE U NATURI!  -  2. Ako bi ti nominalni vlasnici ipak dobili te stanove u posjed, tada se BEZUVJETNO MORAJU I SVI OTKUPLJENI NACIONALIZIRANI STANOVI VRATITI (U NATURI) IZVORNIM PRIVATNIM VLASNICIMA, A ISTO TAKO SE I SVI OTKUPLJENI DRUŠTVENI STANOVI MORAJU VRATITI (U NATURI) DRŽAVI!  (To je jasno svakome, izvan svake sumnje, i izvan bilo kakve diskusije. Svatko (na pr. premijer, ministri, predsjednik/-ca RH, ustavni suci, ili bilo tko drugi). DUŽAN je postupiti tako, kako je navedeno ILI gore pod 1. ILI gore pod 2. (a ne ponekad 1. a ponekad 2.). Ako neka odgovorna osoba ne bi tako postupila, zaslužila bi najtežu kaznu. Nakon ovoga, nitko nikada neće moći vjerovati takvoj osobi da “nije bila svjesna“ težine počinjenog zločina.

---  

   (Vidi na Internetu ovo):  https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjT8b7F1ejZAhVkKpoKHY7dCEYQuAIIOzAF&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DK5W8tJ6ugVg&usg=AOvVaw0ZPVomyb8x43CQbfMy1FPA  ; https://www.youtube.com/watch?v=K5W8tJ6ugVg  "Prijeti li masovna deložacija 9000 zaštićenih najmoprimaca?" ("Potraga", 22.02.2018.)

   Najavljivačica je (POGREŠNO) rekla ovo: "-'Zaštićeni najmoprimci' su neodrživa kategorija jer su generacijama u stanovima za koje plaćaju 2,5 kune po četvornom metru". (Napomena B.S.: Oni su u SVOJIM VLASTITIM stanovima, pa uopće ne trebaju plaćati nikome nikakvu najamninu!)Neki navodni "vlasnik" je POGREŠNO, NEISTINITO rekao: "Oni su živjeli u TUĐIM nekretninama za prosječni iznos od 100 do 150 kuna mjesečno".

   Jedna osoba iz Ministarstva graditeljstva (MGIPU) kaže (PROTUPRAVNO): "Do 2023. prestaju sva prava 'zaštićenih najmoprimaca' i mogu se sklapati najnormalniji UGOVORI O NAJMU stana ako to vlasnik želi". (Napomena B.S.: Takav "vlasnik" uopće NIJE vlasnik!)

   Isto se tako prije nekoliko dana u Saboru POGREŠNO govorilo o navodnim "vlasnicima" koji "moraju" dobiti svoje neupitno pravo" da dođu u POSJED "svojih" stanova, i slično.

   ISTINA JE OVO:

   U tim stanovima već više desetaka godina, i dalje zauvijek, stanuju NOSITELJI STANARSKOG PRAVA sa svojim obiteljima, koji su ZAKONITI (izvan-knjižni) VLASNICI tih svojih stanova (domova), i ne trebaju nikome plaćati najamninu (nego možda samo neku malu stanarinu državi, kao što su plaćali i u SFRJ).  

--- 

   OBJAŠNJENJE (o vlasništvu):

   Za vrijeme SFRJ neki pravni stručnjaci su smatrali, da se u slučaju stanarskog prava radi o RAZDIJELJENOM vlasništvu (kakvo je postojalo u Općem građanskom zakoniku – OGZ. – Vidi Pravni leksikon iz 1970.: "Podeljena svojina"). Ako bismo pretpostavili da je tako, onda je jasno da je nositelj stanarskog prava vlasnik – tzv. "vlasnik koristi" (po OGZ-u), kojemu bi pripadalo oko devedeset posto vrijednosti stana – dakle, u tom slučaju je jasno, da je stanarsko pravo vlasništvo.

   Međutim, ako uzmemo u obzir da se danas, kao i za vrijeme SFRJ, vlasništvo smatra NEDJELJIVIM, postavlja se pitanje, tko je vlasnik tzv. privatnog neuseljivog stana (na kojemu postoji stanarsko pravo). (VAŽNO: Onaj, tko je bio vlasnik u SFRJ, taj je i danas vlasnik, jer se donošenjem Ustava RH to NIJE promijenilo – prema odluci Ustavnog suda RH iz 1999.).

   Pravo vlasništva se sastoji od vlasničkih ovlasti (među koje spada trajno isključivo pravo posjeda, uporabe, i dr.). Dok nije postojalo stanarsko pravo, sve je bilo jasno. Vlasnik je bio onaj, tko je imao (po zakonu) sve vlasničke ovlasti, i on je također bio upisan i u zemljišnu knjigu (ZK). Međutim, za vrijeme SFRJ, zakonskom dodjelom stanarskih prava svim stanarima koji su se 1945. godine zatekli u privatnim stanovima, ti stanari su zauvijek dobili (BEZ upisa u zemljišne knjige!) skoro sve vlasničke ovlasti (kao što je isključivo pravo posjeda, uporabe, i dr.), a dotadašnji vlasnici su na taj način izgubili te ovlasti, ali su ostali upisani u ZK.

   VEĆ PREKO 27 (DVADESET I SEDAM) GODINA tzv. (nominalni) „VLASNICI“ (privatnih neuseljivih stanova), su ILI U ZABLUDI ILI SVJESNO OBMANJUJU DRUGE, tvrdeći pogrešno, neistinito, da su oni „pravi vlasnici“, na temelju toga što su upisani u zemljišnim knjigama! (To pričaju i neki političari, čak i neki pravnici!)

   Ali, sam upis u ZK, bez vlasničkih ovlasti, NIJE VLASNIŠTVO! To je jasno, na pr., iz članka 173. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, iz kojega se vidi, da vlasništvo može biti oduzeto zakonom BEZ BRISANJA u zemljišnoj knjizi (ZK). Dakle, iako dotadašnji vlasnik ostaje upisan u ZK, on više  NIJE zakoniti vlasnik, nego je samo nominalni (prividni) vlasnik, a izvan-knjižno zakonito vlasništvo može pripasti nekom drugome. Također je odatle jasno, da osoba, koja nema vlasničke ovlasti a upisana je u ZK, nema pravo, na temelju tog upisa u ZK, tvrditi da je zakoniti vlasnik, niti tražiti da dobije stan u posjed zbog toga što je upisana u ZK!

   Budući da je vlasništvo nedjeljivo, vlasnik može biti samo onaj, tko ima sve vlasničke ovlasti. Nositelj stanarskog prava ima glavne i najvrjednije ovlasti, ali nije upisan u ZK, a nominalni "vlasnik" je upisan u ZK, ali nema te spomenute ovlasti. SAMO JEDAN OD NJIH DVOJICE MOŽE BITI ZAKONITI VLASNIK (jer je vlasništvo nedjeljivo). KOJI OD NJIH JE ZAKONITI VLASNIK?  -   Kad bi nositelj stanarskog prava imao baš SVE vlasničke ovlasti, bilo bi jasno da je on vlasnik, ali, ako on i nema baš sve ovlasti, ne može se reći da on nije zakoniti vlasnik, jer zemljišno-knjižni "vlasnik" JOŠ MANJE može biti zakoniti vlasnik, budući da ima još daleko manje ovlasti. Odatle je jasno, da zakoniti vlasnik može biti samo nositelj stanarskog prava (– ili: možda će netko reći, da ni jedan od njih nije zakoniti vlasnik(?); ali u tom slučaju stan bez vlasnika bi trebao pripasti državi, pa bi stanar opet dobio pravo otkupa tog stana).

---

    Svaki pravnik zna što je derogacija. Kad postoji opća zakonska odredba („lex generalis“ - skraćeno „L.G.“) i specijalna zakonska odredba („lex specialis“ - skraćeno „L.S.“) – a uz to, jasno, može postoji još stotinu ili više drugih zakonskih odredaba – onda se SVE te odredbe MORAJU poštovati (to je jasno, jer su te odredbe zato napisane da se poštuju). Međutim, ako je NEMOGUĆE poštovati i L.G. i L.S., tada dolazi do derogacije, t.j. L.S. vrijedi za specijalni slučaj, a L.G. vrijedi za ostale slučajeve.

    Kad se radi o vlasništvu na stanovima, "lex generalis" (L.G.) su one zakonske odredbe po kojima se vlasništvo stječe upisom u zemljišne knjige (ZK) i dokazuje se izvatkom iz ZK, i to vlasništvo u sebi sadrži (po zakonu) „vremenski neograničeno isključivo pravo posjeda stana“ (skraćeno VNIPPS. Tom kraticom će ovdje biti obuhvaćeno i pravo uporabe i dr.). - To znači da vlasnik uvijek može svakoga isključiti iz posjeda stana (a također i iz uporabe, itd.). To je vrijedilo i u SFRJ (a i prije i kasnije) OPĆENITO, dakle za sve stanove (na pr., u vrijeme dok još uopće nije postojalo stanarsko pravo).

    Zatim je (za vrijeme SFRJ) uvedeno stanarsko pravo na društvenim stanovima i na tzv. privatnim neuseljivim stanovima Zakonom o stambenim odnosima (ZSO), po kojemu je nositelj stanarskog prava dobio VNIPPS, i time je trajno (t.j. zauvijek) isključio iz posjeda zemljišno-knjižnog vlasnika (t.j. ZK vlasnika). Naime, po ZAKONU (ZSO), nositelj stanarskog prava je dobio pravo (BEZ UPISA u ZK!) trajno i nesmetano stanovati u stanu, i nitko, pa ni ZK-vlasnik, nije ga smio smetati niti se smio useliti u stan. Dakle, na taj način je taj ZK-vlasnik zauvijek izgubio VNIPPS t.j. izgubio je glavni dio vlasničkih ovlasti, bez kojega on ne može biti zakoniti vlasnik, jer zakonito vlasništvo je NEDJELJIVO.

   Prema tome, taj ZSO je L.S. (t.j. Zakon o stambenim odnosima je „lex specialis“), koji vrijedi za privatne neuseljive stanove, na kojima ZK-„vlasnik“ više nije zakoniti vlasnik (jer nema VNIPPS) i zato vlasnik privatnog neuseljivog stana može biti samo nositelj stanarskog prava (koji ima VNIPPS)] – dok za ostale stanove, na kojima nema stanarskog prava, i dalje vrijedi L.G. (to jest, na tim ostalim stanovima vlasništvo se dokazuje izvatkom iz ZK). To je ta derogacija, i to je sigurno jasno svakom pravniku!!! (Vidi dolje, na kraju: „P. S. JOŠ O DEROGACIJI“!)

   [Citat iz članka "I stanari su ljudi" profesora dr. sc. Ivana Padjena, Feral Tribune, 30. IX. 2005.: "Stanarsko pravo je, naravno, vlasničko pravo, pa shodno tome uživa (…) zaštitu i po Ustavu (...) Republika Hrvatska treba svima nekadašnjim nosiocima stanarskog prava, uključivo one (...) koji su to pravo imali na stanovima u privatnom vlasništvu, omogućiti da otkupe pravo vlasništva na tim stanovima pod uvjetima Zakona o otkupu stanova na kojima postoji stanarsko pravo. (...)".]  

   Donošenjem novog Ustava RH (1990.) nije se ništa promijenilo, jer (kao što je rekao i Ustavni sud 1999. godine) taj Ustav se ne odnosi i ne primjenjuje na te pravne odnose (koji su nastali prije stupanja tog Ustava na snagu), te VIŠE NE POSTOJE prava izvornih vlasnika, koja su oni izgubili u SFRJ.

    Prema tome, svi nositelji stanarskog prava zauvijek zadržavaju svoja imovinska prava odnosno vlasništvo na svojim stanovima (isto kao što su zadržali i na nacionaliziranim stanovima), i to njihovo vlasništvo je zaštićeno Ustavom RH, te se ne može oduzeti ni ukinuti Zakonom o najmu stanova (1996.), jer to ne bi bilo u interesu Republike Hrvatske. Naprotiv, u interesu Republike je zaštititi ustavnu nepovredivost doma radi SOCIJALNE PRAVDE, kao što se vidi iz odluke Ustavnog suda RH broj U-I-762/1996 i dr. NN br. 48/1998. [III. (…) 15. Članak 48. (…) propisivanjem kao u osporenoj odredbi, da su oni dužni najmoprimcima (…) prodati stan prema odredbama Zakona o prodaji, nisu oni kao vlasnici tih stanova stavljeni u nepovoljniji položaj. Ocjenjuje se da je osporavana odredba izraz načela socijalne pravde iz članka 3. Ustava (…)“.]

---

    Iz svega toga je potpuno jasno, da „ZK-vlasnici“ privatnih stanova, na kojima je uspostavljeno stanarsko pravo, KRIVO MISLE  I  KRIVO PRIČAJU DA SU ONI (zakoniti) VLASNICI, i Vlada ih također sasvim pogrešno naziva vlasnicima, kojima tobože „nije oduzeto vlasništvo jer su upisani u ZK“!!! 

    ISTINA JE SAMO TO, da oni NISU zakoniti VLASNICI, i da u ovom slučaju zemljišne knjige ništa ne znače; - oni nemaju pravo ništa tražiti (osim tržišne naknade, po Rezoluciji 1096 PACE!). Privatni neuseljivi stanovi ostaju zauvijek imovina (vlasništvo) stanara, i time je sve riješeno.

    Svakom pravniku to je jasno! Svaki pravnik zna što je derogacija. Svatko može pročitati članak 173. Zakona o vlasništvu; itd.

    [Napomenimo još jednom: U ovom slučaju izvorno privatno vlasništvo je prestalo (bez brisanja u ZK) na taj način, što je na temelju zakona (ZSO) ZK-vlasnik izgubio VNIPPS, a bez VNIPPS-a ne može postojati zakonito vlasništvo – a s druge strane, nositelj stanarskog prava je zauvijek dobio VNIPPS. – Ustavni sud je rekao 1999. god. da su vlasnici za vrijeme SFRJ izgubili vlasništvo i druga imovinska prava, i da ta njihova izgubljena prava VIŠE NE POSTOJE. Vlasništvo nositelja stanarskog prava zaštićeno je Ustavom RH. Protuustavna je i ništavna odredba Zakona o najmu stanova, po kojoj navodno „prestaje“ stanarsko pravo.]

--------     ZAR NIJE SVE SASVIM JEDNOSTAVNO I JASNO? 

    ZAŠTO SE NE GOVORI JAVNO, U SABORU, NA TV, I U NOVINAMA da ti navodni tzv. „vlasnici“ uopće NISU vlasnici?!

---

    Ali, oni trebaju dobiti tržišnu NAKNADU od države, a s druge strane, svaka obitelj treba dobiti vlasništvo nad svojim domom! Zato svi zaposleni trebaju i dalje izdvajati dio plaće – isto kao što su izdvajali u SFRJ za više od 300.000 stanarskih prava na društvenim stanovima, koje su kasnije jeftino otkupili stanari. DOM JE SVETINJA (a nije svetinja ni vlasništvo ni bogatstvo)! Člankom 48. Zakona o najmu stanova (1996.) neki obični najmoprimci su dobili pravo jeftino otkupiti svoje domove protiv volje istinskih, zakonitih privatnih vlasnika (najmodavaca) i to RADI SOCIJALNE PRAVDE. Blizu devedeset posto obitelji u RH ima potpuno siguran dom u svom vlasništvu, i nedopustivo je da ostale obitelji imaju manje siguran dom.

  P. S. --------------  JOŠ O DEROGACIJI – Vidi: http://www.proverbia-iuris.de/lex-specialis-derogat-legi-generali/   "Der Auslegungsgrundsatz lex specialis derogat legi generali gründet auf der Vermutung, dass der Gesetzgeber keinen Rechtssatz schaffen wollte, der über keinen praktischen Anwendungsbereich verfügt. Genau dies wäre aber der Fall, wenn statt des spezielleren das allgemeinere Gesetz anwendbar wäre, denn in diesem Fall verbliebe für das spezielle Gesetz kein eigenständiger Anwendungsbereich mehr." - [Praetor Intermedia UG (haftungsbeschränkt) Sebastianstraße 38, 53115 Bonn]. –

    Dakle, kad bi se uvijek primijenila samo opća odredba, tada bi specijalna odredba bila nepotrebna, i odatle proizlazi da se u specijalnom slučaju mora primijeniti specijalna odredba, AKO NIJE MOGUĆE PRIMIJENITI OBJE ODREDBE!

    PRIMJER 1.: Pretpostavimo da neki članak nekog zakona ima dva stavka, koji glase ovako: "(1) Svaka zaposlena osoba u RH ima pravo dobiti pomoć od 1000 kn mjesečno. (2) Svaka zaposlena žena u RH ima pravo dobiti 500 kn mjesečno za troškove prijevoza." – PITANJE: Koliko kuna mjesečno treba dobiti svaka ta žena? ODGOVOR: 1500 kn mjesečno (JER SE MORAJU I MOGU POŠTOVATI OBJE ODREDBE). 

    PRIMJER 2.: Dvije odredbe glase ovako: "(1) Svaka fizička osoba u RH ima pravo dobiti pomoć od 200 kn mjesečno. (2) Muškarci nemaju pravo na pomoć iz stavka (1).“ – PITANJE: Koliko kuna mjesečno treba dobiti neki od tih muškaraca? ODGOVOR: 0 (nula) kn mjesečno [jer muškarac, kao fizička osoba, ima pravo na 200 kn po stavku (1), ali nema to pravo po stavku (2), A NIJE MOGUĆE DA ON IMA I NEMA TO ISTO PRAVO. (Ili ima ili nema to pravo). Zato specijalna odredba (2) vrijedi za muškarce, a opća odredba (1) vrijedi za ostale].

---------------    

   AKO NETKO SMATRA DA JE NEKA GORE NAVEDENA TVRDNJA POGREŠNA, MOLIMO DA TO KAŽE, OBJASNI I DOKAŽE.  

---------------  16. III. 2018.

  Branko Sorić, dr. med.  (i drugi nositelji stanarskog prava)

   Vlaška 84 ,  10000 Zagreb

   E-mail: branko.soric@zg.t-com.hr   ili:  soricbranko@gmail.com

------------------------------------------------------------------------    

** (2.)   STEČENA PRAVA    26.3.2018.

STEČENA PRAVA se ne mogu ukinuti, pogotovo nakon što su trajala mnogo godina (po nedavnoj odluci Ustavnog suda RH). – BUDUĆI DA SE NAŠA PISMA NE OBJAVLJUJU U NOVINAMA, ne preostaje nam drugo, nego nastojati putem e-maila informirati bar jedan dio građana. Zato, oprostite na smetnji – i ŠALJITE OVO DALJE!

---

    Stanarsko pravo je STEČENO PRAVO (koje je IMOVINSKO pravo i pravo VLASNIŠTVA stanara zaštićeno Ustavom RH – vidi prethodni e-mail "ZABLUDE TZV. 'VLASNIKA' STANOVA" od 16. III. 2018. Oni pogrešno zamišljaju da su „vlasnici“. Njihovo vlasništvo je prestalo za vrijeme SFRJ bez brisanja u zemljišnoj knjizi. Njihova izgubljena prava VIŠE NE POSTOJE – kao što je rekao Ustavni sud RH 1999. godine).

    Ustavni sud RH je nedavno (prije dva mjeseca) odlučio da se stečena prava, kakvo je, na pr., i pravo na mirovinu, ne mogu ukinuti, pogotovo nakon par desetaka godina.

    U Odluci Ustavnog suda RH br. U-I-1574/2016 , U-I-1244/2017 , od 30. siječnja 2018. piše. "...ukidaju (se) članak 103. (...) Zakona o mirovinskom osiguranju (...). Zaštita STEČENIH PRAVA (...) izraz je načela pravne sigurnosti, kao sastavnog dijela šireg načela VLADAVINE PRAVA (...) Obavljanje kontrolnog pregleda za prava stečena prije 30-tak i više godina (...) nije ništa drugo nego revizija stečenih prava, za koje u Ustavu Republike Hrvatske nema uporišta. (...) 'Članak 3. [Ustava RH] ... jednakost ... socijalna pravda ... VLADAVINA PRAVA ... najviše su vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske i temelj za tumačenje Ustava'. (...)" – Izdvojeno mišljenje [Suci dr. sc. B. Brkić i M. Šumanović]: "...zaštita stečenih prava odnosi se na ona prava koja su zakonito stečena u regularnom postupku i U DOBROJ VJERI".

    No, Ustavni sud RH je 1998. godine u svojoj odluci br. U-I-762/1996,i dr. (NN br.: 48/1998) pisao o stečenom stanarskom pravu drugačije (t.j. pogrešno), ovako: "Točno je da se je stanarsko pravo stjecalo na zakonom propisani način (...) To samo po sebi ne mora značiti da se neko pravo stječe zauvijek i da se njegov naziv, sadržaj i obim ne mogu nikad mijenjati u smislu tzv. individualističke teorije stečenih prava, prema kojoj bi ta prava bila iznad zakona, pa i Ustava...".

    Međutim, nije se uopće radilo o toj individualističkoj teoriji stečenih prava itd., nego se radilo upravo o istoj (gore spomenutoj) zaštiti stečenih prava zbog načela pravne sigurnosti i vladavine prava, pri čemu je važno spomenuti i to, da su ta stanarska prava bila stečena U DOBROJ VJERI. To je uvijek bilo poznato, pa je, na pr., i Vladimir Šeks rekao u Saboru (29.1.2003.) ovo:  "Upravo se ovdje radi o tome da su ovi raniji nositelji stanarskog prava u stanovima u privatnom vlasništvu  U DOBROJ VJERI i bez ikakve svoje krivnje, odgovornosti, se našli u poziciji da im je (...) budućnost ozbiljno ugrožena i dovedena u pitanje". (Vidi dolje*).

    Dakle, budući da je kršenje stečenih prava protuustavno, zar nije odatle potpuno jasno, da se mora odmah i u potpunosti odustati od protuustavnih predloženih izmjena Zakona o najmu stanova (ZNS), koje je predložilo Ministarstvo graditeljstva (MGIPU), te da se ZNS mora izmijeniti na potpuno suprotan način?

    Taj suprotan način znači da stanar treba dobiti zakonsko pravo jeftinog otkupa svog doma. Evo objašnjenja:

    Ustavni sud RH je ukinuo članak 103., članak 126.a i članak 129. stavak 5. Zakona o mirovinskom osiguranju, jer su suprotni Ustavu t.j. pravnoj sigurnosti i vladavini prava. Zato se ubuduće neće moći ukinuti stečeno pravo na mirovinu, na pr. nakon 30-ak godina, iako možda nije bilo stečeno sasvim zakonito (a možda ni sasvim u dobroj vjeri?).

    Međutim, stanarska prava su stečena u dobroj vjeri, a mnoga od njih su 1996. godine već trajala dulje od 30-ak godina, ali i bez tog mnogogodišnjeg trajanja bitno je to, da uopće nije bilo i nema nikakvog opravdanja za ukidanje stanarskih prava. Zaštita navodnog prava vlasništva druge osobe ne može biti opravdanje za kršenje stečenog stanarskog prava. U slučaju sukoba tih dvaju prava, u interesu Republike Hrvatske je štititi u prvom redu pravo stanara, te, ako je potrebno, oduzeti vlasništvo od zemljišno-knjižnog vlasnika (uz tržišnu naknadu) radi socijalne pravde, t.j. da bi stanar jeftinim otkupom stana stekao potpuno siguran dom u svom vlasništvu. To je potpuno jasno iz Odluke Ustavnog suda RH br. U-I-762/1996, i dr., NN 48/1998., prema kojoj su čak obični najmoprimci dobili pravo jeftino otkupiti svoje domove protiv volje zakonitih privatnih vlasnika tih stanova, po članku 48. Zakona o najmu stanova (1996.), radi socijalne pravde.

__________________     

* Fonogram sa 29. Sjednice, Zagreb, 29. siječnja 2003.  145/4/KM    HS

VLADIMIR ŠEKS: „Gospodine dopredsjedniče (...)  Što je dužnost zastupnika?  Biti na strani pravde, biti na strani poštene pravde, socijalne pravde. (...) Mislim da trebamo razmatrati ovu situaciju sa stajališta upravo socijalne pravde kao vrhovnoga načela i u skladu sa onim što bi nam trebalo biti pred očima, a to je Rezolucija 1096. Parlamenterne skupštine Vijeća Europe iz 96. godine prema kojoj Skupština savjetuje da  imovina uključujući i crkvenu koja je bila nezakonito i nepravedno oduzeta od strane države nacionalizirana, konfiscirana, i na drugi način eksproprirana za vrijeme vladavine komunističkih totalitarnih sistema u principu treba biti restituirana izvornim vlasnicima AKO je to moguće učiniti bez kršenja prava sadašnjih novih vlasnika koji su tu imovinu stekli u dobroj vjeri ili prava stanara koji su unajmili i tu imovinu u dobroj vjeri. Upravo se ovdje radi o tome da se ovi raniji nositelji stanarskog prava u stanovima u privatnom vlasništvu u dobroj vjeri i bez ikakve svoje krivnje, odgovornosti se našli u poziciji da im je i bliska prošlost a i sadašnjost, a tek budućnost ozbiljno ugrožena i dovedena u pitanje. Ne može se preciznije rečeno ne smije se, ne bi se smjelo da ovaj zakon prijedlog ovoga zakona bude generator novih nepravdi (...)". 

---------------  P.S(ZASTUPNIČKI DOM SABORA)  22.IV.1998.  FONOGRAM: 178/1/RC' --- ZD ----- [NAPOMENA B.S.: OVO JE BILO 1998., A SADA JE 2018.!!!]   DR. NEDJELJKO MIHANOVIĆ (HDZ):  "Ja bih ovdje iznio (…) jednu kategoriju naših građana koji su po zakonu o najmu stanova potpuno obespravljeni. Tu govori se da ima oko 12, 13 tisuća slučajeva u Hrvatskoj (…) To su građani koji su dobivali stanove, (...) kakav je dobio stan, da li je bio nacionaliziran (…) ili je bio u (privatnom) vlasništvu, nije mogao birati. A kroz 45 godina ti su građani uredno plaćali u stambeni fond (...). Oni nemaju pravo na otkup stanova (…) oni čak ne mogu niti (…) sklopiti ugovor o najmu; ne, takvi vlasnici niti to ne prihvaćaju, onda to ide preko suda (....) onda jer su moćniji iscrpljuju financijski, sudske takse su tako visoke da neki ne mogu izdržati (...)  I više, što u toj kategoriji tih vlasnika stanova jedan dobar dio su prekupci; dakle ne izvorni vlasnici stanova koji su gradili te stanove, nego koji su te stanove kupili prije 40, 50 _ kad su se mogli kupovati stanovi, i ti prekupci su još najgori. (...) Prema tome vidite, mislim da bi trebali svi ovdje zastupnici (…) da razmisle o toj kategoriji stanara, i da se dopusti, (...) svima otkup stanova. A država je zato tu da vlasnicima stana na ovaj ili na onaj način nadoknadi.  Ovim prekupcima, to je posebna i najteža kategorija, najkriminalnija kategorija, ti prekupci koji sada sudski istjeruju te građane, stare, koji su 45 godina, sada već i 50, u tim stanovima;" [–a sada su (neki) već i preko 70 ili 80 godina (=PRIMJEDBA B.S. 2018.).]

---------------  ZAKLJUČAK:  

    (1) Ispravno je to da se, po odluci Ustavnog suda RH od 30.1.2018., ne mogu ukinuti prava koja su stečena u dobroj vjeri i koja traju par desetaka godina. (2) To mora vrijediti i za stanarska prava u tzv. privatnim neuseljivim (i drugim) stanovima, koja su stečena u dobroj vjeri prije 1974. god., a u mnogim slučajevima prije 1960. god. Ta stanarska prava NISU PRESTALA protuustavnom odredbom Zakona o najmu stanova (ZNS) iz 1996., nego traju i danas i zauvijek (jer, jasno, Ustav je uvijek bio i ostao jači od Zakona o najmu). Stanarsko pravo se ne može ukinuti (na pr. Zakonom o najmu), jer je to imovina i vlasništvo stanara, koje je zaštićeno Ustavom RH, i stečeno pravo, koje je također zaštićeno Ustavom RH. (3) Prijedlog MGIPU-a za izmjene ZNS-a je nastavak zločina koji se vrši od prije 1996. godine, i dalje, sve do danas, ali NE ZNAMO tko je kriv za taj zločin, iako su počinitelji svima poznati. [Presude Europskog suda za ljudska prava (ESLjP), bilo u slučaju "Statileo" ili dr., su potpuno nevažne, jer za Hrvatsku je Europska konvencija o ljudskim pravima NEPOSTOJEĆI ugovor, jer nitko nije bio ni mogao biti ovlašten 1997. godine potpisati ni ratificirati takav protuustavan međunarodni ugovor, kojim bi se umanjio suverenitet Republike Hrvatske obvezom izvršavanja svake, pa i protuustavne, konačne presude ESLjP-a].- (Napomena: Ugovor sklopljen bez ovlaštenja je nepostojeći ugovor).

--------- AKO NETKO SMATRA DA JE NEKA GORE NAVEDENA TVRDNJA POGREŠNA, MOLIMO DA TO KAŽE, OBJASNI I DOKAŽE. ------------      

   Branko Sorić, dr. med.   (i drugi nositelji stanarskog prava)

   Vlaška 84 ,  10000 Zagreb

   E-mail: branko.soric@zg.t-com.hr  ili:  soricbranko@gmail.com

------------